Chemex - jak parzyć w nim kawę?
Chemex - jak parzyć w nim kawę?
Chemex to zyskująca na popularności alternatywna metoda parzenia kawy, którą za aromatyczny smak kawy i jej niepowtarzalny aromat uwielbia coraz więcej osób na całym świecie. Nie wiesz jak zaparzać kawę w Chemeksie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Czym jest Chemex?
Chemex to zaparz to kawy, którym swoim kształtem przypomina chemiczny sprzęt i nie jest to całkiem błędne skojarzenie, ponieważ Chemex został wynaleziony jest Petera Schlumbohm chemika w 1941 roku. Ze względu na swój nietuzinkowy kształt, który również przypomina wazon na kwiaty Chemex został nawet zaprezentowany w Musem of Modern Art w Nowym Jorku. W dzisiejszych czasach Chemex jest wykorzystywany natomiast do parzenia wyjątkowo aromatycznej kawy, do której chętnie będziemy wracać. 

Jak parzyć kawę w Chemeksie?
Do zaparzenia kawy w Chemeksie będzie nam przede wszystkim potrzebny papierowy filtr, w której umieścimy zmieloną kawę. Dzięki filtrowi fusy zmielonych ziaren nie przedostaną się do naszego naparu. Wystarczy, że wspomniany filtr umieścimy w Chemeksie i przepuścimy przez niego tylko przegotowaną wodę. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się papierowego smaku z naszej kawy, ale również podgrzejemy nieco naczynie, dzięki czemu później zaparzana kawa będzie cieplejsza. Przelaną przez Chemex wodę wylewamy i przystępujemy do parzenia kawy wodą, która powinna wynosić od 88 do 94 °C. 

Proces parzenia kawy, jak to wygląda?
W pierwszej fazie parzenia kawy, zmieloną kawę zalewamy niewielką ilością wody - powinna jedynie namoczyć kawę. Proces ten nazywa się "preinfuzją" smaku i aromatu przygotowywanej przez nas kawy. Po około 40 sekundach możemy przejść do dalszego zalewania dzbanka wodą. Warto zwrócić uwagę na szybkość, z jaką wlewamy wodę, a także na ilość dolań wody - wszystkie te czynniki będą miały wpływ na smak oraz aromat kawy, dlatego warto dostosować metodę do swoich indywidualnych preferencji. Warto wiedzieć, że przelewanie wody nie powinno nam zająć więcej niż 4 minuty. Kiedy cała woda znajdzie się wewnątrz Chemexa wyciągamy i wyrzucamy filtr. Przed zaserwowaniem kawy do filiżanek należy dokładnie wymieszać ją w Chemeksie w celu połączenia wszystkich smaków. 

Jak prawidłowo wyczyścić ekspres do kawy?
Jak prawidłowo wyczyścić ekspres do kawy?
Przerwa na kawę po szwedzku, czyli Fika
Przerwa na kawę po szwedzku, czyli Fika
Jak parzyć kawę?
Jak parzyć kawę?
Skomentuj przepis
Ocena: