Coffee nap, czyli drzemka kofeinowa - na czym to polega?
Coffee nap, czyli drzemka kofeinowa - na czym to polega?
W ciągu dnia najczęściej odczuwamy spadek energii, właśnie wtedy albo udajmy się na drzemkę, albo pijemy filiżankę mocniejszej kawy. A co by się stało, gdyby te dwie czynności ze sobą połączyć?

Czym jest drzemka kofeinowa?
Kofeinowa drzemka, czyli coffee nap to skuteczny sposób na zmaksymalizowanie korzyści płynących ze spożycia kawy oraz ze snu. Na czym polega coffee nap? Jest to niezwykle proste, wystarczy napić się kawy przed krótką, bowiem 20-minutową drzemką. Taka praktyka pozwoli nam zwiększyć poziom energii - będzie to efektywniejszy sposób niż wypicie kawy lub drzemka samodzielnie. Dlaczego tak wiele osób chętnie stosuje drzemkę kofeinową? Czas działania kofeiny zbiega się wraz z momentem wybudzenia z krótkiego snu.

Jak wpływa na nas coffee nap?
Podczas picia kawy kofeina jest wchłaniana do obiegu krwionośnego przez jelito cienkie. Czas przedostania się kofeiny przez krew do mózgu wynosi ok. 20 minut, a więc dokładnie tyle, co planowana przez nas drzemka. Kofeina docierająca do mózgu musi zająć miejsce na receptorach komórek mózgowych, które zazwyczaj związane są z cząsteczką adenozyny (nagromadzona w dużych ilościach może przyczyniać się do uczucia przemęczenia). Kofeinowa drzemka skutecznie pozwoli usunąć adenozynę i pobudzić nas do działania. Tak więc przy coffee nap, sen może zwiększyć działanie kawy. 

Jak przygotować się do tego typu drzemki?
Przed drzemką kofeinową zaleca się wypicie kawy dość szybko - najczęstszym wyborem jest espresso lub kawa z mlekiem jednakże po jej przestudzeniu. Warto do kawy nie dodawać cukru, ponieważ jego dodatek może zmniejszyć skuteczność drzemki, dlatego najbardziej poleca się wypicie kawy czarnej i w dodatku niesłodzonej. Zaraz po spożyciu napoju warto nastawić budzik na 20 minut i położyć się do łóżka, a następnie zasnąć. Oczywiście nie przejmuj się, jeżeli nie możesz zasnąć, postaraj się zrelaksować i odpocząć. Spokojne leżenie czy nawet półsen w ramach drzemki kofeinowej przyniesie doskonałe efekty. 

Dlaczego tylko 20 minut?
Warto pamiętać, aby drzemka nie była dłuższa niż 20 minut, ponieważ w tym czasie nasz organizm nie wejdzie w głębszą fazę snu, która mogłaby obniżyć skuteczność całego przedsięwzięcia. Ważne jest, aby pozostać w płytkiej fazie snu, z której wybudzić możemy się dość łatwo i nie będziemy odczuwać z tego powodu przykrych konsekwencji, natomiast gdy śpimy więcej niż 20 minut, możemy spodziewać się wejścia w głębszą fazę snu, a gdy się obudzimy, dalej będziemy czuć się senni i zdezorientowani sytuacją zamiast wypoczęcia i gotowości do dalszego działania. Warto pamiętać, aby na coffee nap udać się nie później niż na 6 godzin przed udaniem się na sen nocny. Najlepiej będzie skorzystać z kofeinowej drzemki z rana lub po południu, gdy odczuwamy zmęczenie po pracy. 

Jakie są korzyści stosowania coffee nap?
Drzemka kofeinowa jest łatwym i dość skutecznym sposobem na zwiększenie naszej energii w ciągu dnia, a także ogólnej wydajności i chęci do dalszego działania. Dzięki coffee nap lepiej wykorzystamy czas, który jest potrzebny, aby kofeina zaczęła działać - nie będziemy się podczas tych 20 minut czuć otępieni i zmęczeni, lecz wypoczęci. Po przebudzeniu z tego typu drzemki odczujemy brak senności i zdezorientowania, wręcz będziemy czuć się całkowicie zregenerowani. 

Jaki wybrać ekspres do biura?
Jaki wybrać ekspres do biura?
Jak parzyć kawę?
Jak parzyć kawę?
Czym jest cupping i jak wykonać go w domowych warunkach?
Czym jest cupping i jak wykonać go w domowych warunkach?
Skomentuj przepis
Ocena: