Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?
Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?
Nie wyobrażasz sobie dnia bez kubka kawy, a może dwóch kubków, trzech, czterech...? Z pewnością nie raz usłyszałeś, że kawa wypłukuje z organizmu magnez i dlatego jest niezdrowo pić dużo kawy, jednakże czy jest to prawda? Czy kawa rzeczywiście wypłukuje magnez z organizmu?

Mity o kawie
Jak pewnie wszyscy wiemy, mitów na temat kawy jest bardzo dużo, a jednym z popularniejszych jest mit o tym, że kawa odwadnia nasz organizm, a także przyczynia się do powstawania miażdżycy. Jednakże szczególną popularnością cieszy się stwierdzenie, że kawa wypłukuje magnez i doprowadzi do jego niedoborów, które mogą mieć wpływ na występowanie skurczy, zmęczenie, a także ogólne osłabienie organizmu. Chociaż kawa rzeczywiście w jakimś stopniu wypłukuje organizm, to jednak należy zwrócić uwagę na to, że kawa również do naszego organizmu ten magnez dostarcza.

Dlaczego magnez jest taki ważny?
Chyba nikt z nas nie chce dopuścić do niedoboru magnezu w organizmie, jednakże, dlaczego tak się dzieje? Magnez jest jednym z podstawowych składników mineralnych w naszej diecie, ponieważ wchodzi on w skład budulcowy naszych kości i zębów, a także jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jakie mogą być objawy niedoboru magnezu? Przede wszystkim problemy z koncentracją, skurcze ciała, a także drgające powieki. Oczywiście lista objawów niedoboru magnezu jest dłuższa niż ta podana tutaj, dlatego zachęcamy do sprawdzenia ich na portalach medycznych. Mężczyźni w swojej dziennej diecie potrzebują ok. 350 mg magnezu, natomiast kobiety 265 mg magnezu. Dużą zawartość magnezu znajdziemy w kakao, orzechach, pestkach, a także w kawie. Już w filiżance o pojemności 250 ml znajdziemy ok. 7 mg magnezu.

Co z tym wypłukiwaniem magnezu?
A teraz powiedzmy, o co chodzi z wypłukiwaniem magnezu z organizmu przez kawę. Jeżeli standardowo pijesz dwie filiżanki kawy dziennie, to do twojego organizmu dostarczane jest ok. 200 mg kofeiny, czyli, ok. 14 mg magnezu. Podczas wypicia takiej ilości kawy z organizmu wypłuczesz ok. 2 mg magnezu oraz niecały 1 mg wapnia, zatem bilans i tak pozostaje dodatni. Kawa wzbogaca Twój organizm o dodatkową dawkę magnezu. Wniosek wysuwa się sam, że pijąc kawę należy zachować umiar - wtedy na pewno nie przekroczymy żadnej granicy.

Kawa w doniczce, czyli domowa hodowla kawy
Kawa w doniczce, czyli domowa hodowla kawy
Jak powstają tzw. Latte Art?
Jak powstają tzw. Latte Art?
Jak prawidłowo wyczyścić ekspres do kawy?
Jak prawidłowo wyczyścić ekspres do kawy?
Skomentuj przepis
Ocena: