Czy można pić kawę w ciąży?
Czy można pić kawę w ciąży?
Zbyt duże ilości kawy w ciąży mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia dziecka, jednakże ginekolodzy nie zakazują kategorycznego spożywania tego napoju - ważne jest, aby przyjmować go w odpowiednich ilościach. Dlaczego kawa w ciąży może okazać się ogromnym dylematem?

Czy warto pić kawę w ciąży?
W kawie znajduje się kofeina, która bierze udział w procesach metabolicznych wraz z innymi produktami w niej zawartymi - wszystkie składniki nie tylko przenikają do łożyska, ale również do płodu. W ciąży nie tylko metabolizowanie, ale również usuwanie kofeiny z organizmu trwa znacznie dłużej niż normalnie, dlatego płód jest dość znacznie narażony na oddziaływanie kofeiny. Podczas badań naukowych nie wykazano jednak żadnego wpływu kofeiny na powstawanie wad wrodzonych czy częstość poronień. Pomimo tego przyjmuje się, że zbyt duża ilość spożytej kofeiny w ciąży może mieć wpływ na rozwój dziecka, a także może przyczynić się do poronienia lub przedwczesnego porodu - możliwe jest, że takie sytuacje mają miejsce, ponieważ kofeina podnosi stężenie katecholamin, przez co płód otrzymuje mniejsze stężenie cennych substancji odżywczych. 

Ile filiżanek kawy można wypić w ciąży?
Według ekspertów maksymalna dawka kofeiny w ciąży powinna wynosić nie więcej niż 200 mg w ciągu dnia, czyli to dwie słabe kawy w ciągu dnia. Jednakże jeżeli osoba ciężarna zdecyduje się na picie kawy, warto zredukować do minimum spożywanie herbaty, napojów typu cola. Najmniejszą zawartość kofeiny ma kawa mielona, tj. ok. 74 g na filiżankę o pojemności 160 ml. W kawie rozpuszczalnej znajdziemy ok. 120 mg kofeiny na filiżankę 160 mililitrów. Oczywiście kawa parzona sposobem tradycyjnym będzie mieć w sobie więcej kofeiny niż kawa z ekspresu. Najmniejsze ilości kofeiny znajdują się w kawie bezkofeinowej, tj. 4 mg na ok. 200 mln przygotowanego napoju. 

Dlaczego nadmiary kawy szkodzi?
Warto pamiętać, że nawet jedna filiżanka kawy podnosi nasze ciśnienie krwi i dość niekorzystnie może wpłynąć na nasz układ nerwowy, a także na układ pokarmowy, ponieważ może wywołać zgagę, mdłości, a także doprowadzić do znacznego podrażnienia żołądka. Kawa pita w nadmiernych ilościach przyczynia się do wypłukiwania z organizmu cennych pierwiastków i minerałów, np. magnezu czy wapnia. Dla kobiet szczególnie ważna jest suplementacja wapnia, ponieważ jest ono kluczowym składnikiem w budowie kości dziecka. W przypadku nadmiernej ilości kawy będziemy mieć również problem ze wchłanianiem żelaza, co może objawić się w postaci anemii. Kawa może doprowadzać również do zaburzeń naszego snu, a także jest napojem moczopędnym, który sprawi, że jeszcze częściej będziemy odwiedzać toaletę. Naukowcy zaobserwowali, że picie kawy w ciąży może mieć wpływ na dość niską wagę urodzeniową dziecka. Kobiety w ciąży nie tylko powinny unikać picia kawy, ale również napojów energetycznych czy napojów typu light, które są słodzone aspartamem. 

Alternatywa bezkofeinowa
Oczywiście świetną alternatywą dla kobiet w ciąży jest kawa bezkofeinowa lub kawa zbożowa, które nie będą mieć negatywnego wpływu na rozwój płodu, a zarazem pozwolą delektować się tak pożądanym smakiem kawy. Warto jednak pamiętać, że kawę zbożową trzeba pić z umiarem, ponieważ pomimo niskiej zawartości kofeiny, to jednak może wypłukiwać cenne mikroelementy z organizmu. 

Przerwa na kawę po szwedzku, czyli Fika
Przerwa na kawę po szwedzku, czyli Fika
Czym jest tamper do kawy?
Czym jest tamper do kawy?
Kawa z mlekiem czy bez mleka?
Kawa z mlekiem czy bez mleka?
Skomentuj przepis
Ocena: