Czym jest cascara?
Czym jest cascara?
Większość miłośników kawy wie, przez jaki proces przechodzą ziarna kawy, aby mogli otrzymać ten aromatyczny napój. Uprawa, zbiory, obróbka oraz moment, w którym ziarna trafią do opakowania, na półki sklepów i w końcu do domów miłośników kawy! Czy jednak wiesz, czym jest cascara, czyli susz z owoców kawowca?

Cascara, co to takiego?
Cascara to słowo z języka hiszpańskiego, które oznacza dosłownie "skórkę". W kontekście kawy cascara oznacza zewnętrzną warstwę ziarenka kawy — jest to część na pierwszy rzut oka niepozorna, która jednak potrafi zaskoczyć nawet największych miłośników kawy. Skórka z kawy świetnie nadaje się na kompost do wykorzystania w gospodarstwie domowym, ale również można ją wykorzystać zgoła inaczej! Świetnie sprawdzi się również w formie naparu zarówno na ciepło, jak i na zimno. Ze względu na wygląd, jak również na smak napar nazywa się herbatą z wiśni kawowca! Cascara nie jest popularnym napojem w Europie, ani w Ameryce, jednakże cieszy się ogromną popularnością w Etiopii, Jemenie oraz w Boliwii.

Jak smakuje herbata z wiśni kawowca?
Napar cascara zaskakuje delikatną kwasowością i owocowym posmakiem, który przywołuje na myśl smak wiśni, śliwek, porzeczek, miodu oraz bzu. Cascara jest niezwykle charakterystycznym napojem, którego nie pomylimy z żadną herbatą. W naparze znajdują się niewielkie ilości kofeiny, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom łagodnych smaków oraz osób, które potrzebują jedynie delikatnego pobudzenia. Chociaż wspomnianemu naparowi bliżej jest go kawy z przygotowywanych produktów, to jednak w smaku bardziej wyczuwalna jest nuta herbaty.

Jakie właściwości ma cascara?
W cascarze znajdują się ogromne pokłady antyoksydantów, a więc przeciwutleniaczy, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, m.in. usuwają nadmiar wolnych rodników czy zapobiegają chorobom cywilizacyjnym. Niska zawartość kofeiny sprawia, że cascara jest świetną alternatywą dla mocno kofeinowej kawy. Co więcej, cascara wykazuje działanie wspomagające trawienie, oczyszczające, a także wspierające procesy gojenia się jelit czy błony śluzowej żołądka.

Przerwa na kawę po szwedzku, czyli Fika
Przerwa na kawę po szwedzku, czyli Fika
Czym jest cascara?
Czym jest cascara?
Dodatki do kawy, czyli jak zmienić smak kawy?
Dodatki do kawy, czyli jak zmienić smak kawy?
Skomentuj przepis
Ocena: