Czym jest cupping i jak wykonać go w domowych warunkach?
Czym jest cupping i jak wykonać go w domowych warunkach?
Cupping, czyli cup tasting to sposób, który został wymyślony, aby dokonać sensorycznej oceny kawy. Początkujący smakosze, decydując się na cupping w domu sięgają po starter pack, w którym znajdują się wszystkie potrzebne akcesoria. Jak wykonać cupping w domu?

Cupping, z czym to się pije?
Jak już wspomnieliśmy cupping polega na ocenie kawy pod względem słodyczy, kwasowości, body, balansu, a także aromatu ziarna. Dzięki cuppingowi można przetestować wiele rodzajów kawy i określić ich stopień wypalenia oraz wszelkie defekty. Cupping umożliwi nam przetestowanie poszczególnych gatunków kawy — jest to metoda, którą chętnie stosują palarnie w celu wprowadzenia nowego gatunku kawy do swojego menu, jak również umożliwia ona porównanie kilku gatunków kaw i wybór tej najlepszej — najbardziej aromatycznej, złożonej i umożliwiającej delektowanie się wyjątkowym smakiem.

Cupping w domu, czy to się uda?
Cupping oczywiście posiada wytyczne, do których warto się stosować, jednakże nie ma jednej sztywnej formuły. Z biegiem lat poszczególne metody ulegają zapomnieniu i są zastępowane przez nowsze rozwiązania. Współcześnie, zamiast nabierać łyżką kawę bezpośrednio z czarki do ust, najpierw wlewamy ją do mniejszego naczynia i dopiero później możemy napić się kawy. W warunkach domowych oczywiście mamy pełną swobodę i dowolność techniczną. Cupping umożliwi nam porównanie naszych ulubionych kaw, jak również umożliwi nam nauczenie się smaku kaw z poszczególnych regionów, a nawet krajów. Cupping to idealne rozwiązanie na spędzenie miłego wieczoru w towarzystwie znajomych kawoszy, którzy z pewnością zatracą się w świecie kawy.

Jak podjeść do cuppingu po raz pierwszy?
Oczywiście najważniejsze są chęci, a także kilka przyborów, m.in. waga, młynek, czajnik, łyżeczki oraz gładka porcelany. Na samym początku na wadze powinniśmy odważyć 12 g ziaren kawy, którą przemielimy podobnie jak do przelewania dripa. Zmieloną kawę przesypujemy do naczynia, z którego następnie będziemy cuppować — najlepiej wybrać filiżanki równe sobie, które będą miały taką samą objętość i smak. Kiedy przefiltrowana woda się zagotujemy, filiżankę stawiamy na wadze i zalewamy ją 200 ml wody, aby całe zmielone ziarno było mokre. W tej chwili włączamy stoper. Po ok. 4 minutach łamiemy górną warstwę kożucha stworzonego przez zmieloną kawę i delikatnie muskamy powierzchnię naparu. Przy drugim podejściu możemy zanurzyć łyżeczkę głębiej i to aż do chwili, gdy sięgniemy do dna i nasza kawa zyska swój najmocniejszy aromat. Teraz nadchodzi czas jej powąchania. Ostatnim etapem cuppingu jest ściągnięcie z kawy cremy za pomocą dwóch łyżek i wrzucenie jej do szklanki z ciepłą wodą. Czynność ta powinna być powtarzana aż do chwili, gdy crema całkowicie zniknie z filiżanki i uzyskamy klarowny napar.

Cupping, czyli jak odczytać smak kawy?
Oczywiście cupping polega na ciągłym próbowaniu, testowaniu i wzbogacaniu swojej palety — im więcej będziemy próbować, tym więcej smaków zaczniemy odnajdywać. Należy pamiętać, że w cuppingu nie ma złych odpowiedzi i każdy z nas czuje inną nutę w danej kawie, każdy też ją inaczej opisze. Warto pamiętać, że urządzany w domowych warunkach cupping powinien być przede wszystkim zabawą, która pozwoli wam nie tylko delektować się przepyszną kawą, ale również swoim towarzystwem!

Pozytywne i negatywny skutki picia kawy
Pozytywne i negatywny skutki picia kawy
Jaką kawą jest Arabica?
Jaką kawą jest Arabica?
Jak wybrać dobry młynek do kawy?
Jak wybrać dobry młynek do kawy?
Skomentuj przepis
Ocena: