Dlaczego kawa jest kwaśna?
Dlaczego kawa jest kwaśna?
Kawa to przyjemny i aromatyczny napar, po który chętnie sięgamy z rana, jak również w godzinach popołudniowych w celu relaksu. Rytuał picia kawy jest przyjemnym momentem w ciągu dnia! W kawie najczęściej rozpoznajemy smaki czekoladowe, orzechowe, a także owocowe nuty. Jak właśnie te owocowe akcenty wpływają na smak i aromat kawy?

Jasno palona kawa, czym się charakteryzuje?
Zazwyczaj jasno palona kawa znana jest z owocowego, wręcz cytrusowego smaku, który definitywnie różni się od smaku, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Z pewnością największym zaskoczeniem w jasno palonej kawie jest jej wysoka kwaskowatość, która zazwyczaj kojarzy nam się z dość tanimi kawami marketowymi lub z kawami, które zostały zaparzone w nieprawidłowy sposób lub z zepsutych ziaren. Czy kwaśny smak kawy powinien nas niepokoić? Warto wiedzieć, że nie każda kwaśność wykryta w kawie będzie kwasowością. Dla kawy całkowicie naturalnym odczuciem jest kwasowość, która może być wręcz przyjemna.

Skąd bierze się kwasowość w kawie?
Trzeba wiedzieć, że ziarno kawy jest częścią wiśni kawowca, a więc stąd bierze się w kawie słodycz, kwasowość oraz owocowe nuty, które w kawie wyczuwane są w zależności od odmiany kawowca, jak również stopnia dojrzałości owoców, jakości wybranych do obróbki ziaren oraz samej metody obróbki, jak również metody parzenia. W takim przypadku kwasowość jest wręcz pożądania i może on występować w formie klasycznych cytrusów lub zostać połączona z dość słodkimi owocami, np. malinami czy wiśniami. Warto dać szansę kwasowej kawie i zacząć rozróżniać owocowy napar od niedobrej kawy, która zazwyczaj odznacza się cierpkim i dość nieprzyjemnym smakiem.

Dlaczego kawa jest kwaśna?
Kwaśna kawa jest niezwykle nieprzyjemna w smaku — skąd taka kawa się bierze? Przede wszystkim ma na nią wpływ już etap plantacji oraz zbiorów. Do kwaśnego smaku ziaren przyczynia się między innymi niska jakość ziaren, a więc niedojrzałość wiśni, ich choroby, fermentacja, które przekładają się na jakość kawy, którą zaparzamy. Najczęściej kawy kwaśne spotykane są w marketach, ponieważ charakteryzują się dość niską ceną. W przypadku kaw wysokiej jakości, a więc speciality wszystkie ziarna są poddawane szczególnej selekcji, dzięki czemu kawa można zostać odpowiednio zakwalifikowana. Jeżeli nasza kawa jest kwaśna, może to również wskazywać na przekroczenie daty ważności lub na to, że jest ona zwietrzała. Kwaśna kawa może również powstać na skutek nieprawidłowej metody parzenia — najczęściej metodami przelewowymi, a także gdy pijemy kawę z zaniedbanego ekspresu.

Kawa 3w1, poznaj jej tajemnice!
Kawa 3w1, poznaj jej tajemnice!
Kawa a ból głowy — czy to skuteczne rozwiązanie?
Kawa a ból głowy — czy to skuteczne rozwiązanie?
Co nas lepiej pobudzi: kawa czy napoje energetyczne?
Co nas lepiej pobudzi: kawa czy napoje energetyczne?
Skomentuj przepis
Ocena: