Espresso i szklanka wody
Espresso i szklanka wody
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zamawiając espresso w kawiarni, dostajesz wraz z nim szklankę wody, której przecież nie zamawiałeś? Jak uniknąć faux-pas podczas picia espresso w towarzystwie?

Klasyczne włoskie espresso
Espresso to klasyczny sposób na przygotowanie kawy i wydobycie z niej pełni aromatu oraz niepowtarzalnego smaku dobrej jakości ziaren. Oczywiście w espresso nie tylko jest ważne jego prawidłowe przygotowanie - tak, aby powstał napój o ciemnej barwie i gęstej cremie, ale również niezwykle ważne jest jego prawidłowe podanie. W lepszych kawiarniach zauważymy, że oprócz niewielkiej filiżanki z espresso dostaniemy szklankę wody. Jaki wpływ ma woda na smak espresso?

Dlaczego woda?
Wraz z espresso podaje się szklankę niegazowanej wody utrzymanej w temperaturze pokojowej. We włoskich restauracjach szklanka wody do espresso to absolutna konieczność. Woda pozwala nam sprawnie oczyścić kubki smakowe, dzięki czemu będzie można w pełni zasmakować intensywnego i niepowtarzalnego smaku włoskiego espresso. Wiemy już zatem, że woda przy espresso ma pomóc nam przepłukać paletę - pozwoli nam dostrzec w kawie nuty czekolady, orzechów, a nawet owoców.

Kiedy wypić szklankę wody?
Woda służy nam do oczyszczenia palety, dlatego koniecznie trzeba ją wypić przed wzięciem łyka tego magicznego napoju kawowego. Wodę należy popijać małymi łyczkami - espresso nie powinno się pić na pusty żołądek, dlatego jest to również świetnie rozwiązanie dla tych, którzy nie wyobrażają sobie poranka z mocnym espresso na wybudzenie. Z drugiej strony są także smakosze kawy, którzy uważają, że wodę powinno wypijać się już po skończeniu espresso, ponieważ w ustach czuć intensywny smak kawy - woda go delikatnie zneutralizuje i pozwoli na dalsze smakowanie napojów i potraw.

Jakie błędy najczęściej popełniamy przy parzeniu kawy?
Jakie błędy najczęściej popełniamy przy parzeniu kawy?
Dalgona Coffee, czyli koreański hit internetu
Dalgona Coffee, czyli koreański hit internetu
Kilka ciekawostek dla prawdziwych kawoszy
Kilka ciekawostek dla prawdziwych kawoszy
Skomentuj przepis
Ocena: