Flat white, czyli z czym się to pije?
Flat white, czyli z czym się to pije?
W kawiarniach coraz częściej można zaobserwować, że menu znikają "klasyki", natomiast coraz częściej pojawiają się lokale serwujące dripy, batch brew, a także flat white. Czym jest kawa typu flat white, która skradła serce tylu kawoszom?

Flat white, co to za kawa?
Kawa flat white to kawa mleczna, której objętość zazwyczaj nie przekracza 150 ml. Flat white przygotowywana jest z połączenia podwójnego espresso oraz spienionego mleka z niezwykle delikatny sposób. Rezultatem takiego połączenia jest smaczna kawa, które balansuje goryczkę espresso z delikatnym i słodkim mlekiem. W przypadku niewłaściwie przygotowanej flat white na wierzchu kawy widoczne są bąbelki i zbyt duże rozwarstwienia, natomiast idealna kawa flat white powinna mieć jednolitą konsystencję i swoją konsystencją przypominać delikatną śmietankę. Flat white ze względu na swój charakter idealnie nadaje się do tworzenia tzw. latte art w postaci serc czy rozet liściowych, które dodają atrakcyjnego wyglądu temu delikatnemu napojowi.

Historia — flat white
Uznaje się, że kawa flat white została zapoczątkowana w Australii w latach 80., a swoją nazwę zawdzięcza australijskiemu określeniu kawy. Espresso z mlekiem nazywane jest tam właśnie flat white, samo espresso to short black, natomiast przedłużone espresso to long black.

Flat white, jak ją przygotować?
Flat white jest napojem niezwykle prostym do przygotowania. Potrzebny jest nam jedynie ekspres ciśnieniowy — najlepiej sprawdzi się ekspres kolbowy z dodatkowym spieniaczem do mleka. Na samym początku należy przygotować podwójne espresso w filiżance o pojemności 150 ml. Następnie musimy odpowiednio spienić mleko — jest to sztuka, która będzie wymagała od nas kilku prób — świetnie tutaj sprawdzi się nie tylko mleko krowie, ale również napoje roślinne. Kolejno za pomocą tzw. dzbanuszka z dziubkiem należy dopełnić filiżankę z espresso mlekiem, wykonując okrężne ruchu, aby mleko wraz z kawą odpowiednio się połączyły. Możesz również popróbować stworzenia swojego własnego latte art!

Jak wybrać dobry młynek do kawy?
Jak wybrać dobry młynek do kawy?
9 zastosowań fusów z kawy
9 zastosowań fusów z kawy
Kawa 3w1, poznaj jej tajemnice!
Kawa 3w1, poznaj jej tajemnice!
Skomentuj przepis
Ocena: