Ile kaw dziennie powinieneś pić, aby czuć się dobrze?
Ile kaw dziennie powinieneś pić, aby czuć się dobrze?
Aby z rana w pełni się obudzić, potrzebujesz wypić mocną kawę, następni koło południa sięgasz po kawę, aby zwiększyć efektywność swojej pracy. Po powrocie do domu znowu kawa i wieczorem kolejna i jeszcze jedna... zastanawiasz się, czy to nie za dużo? Ile kawy powinieneś pić, aby czuć się dobrze?

Ile kofeiny ma Twoja kawa?
Kawa jest kawie nierówna, ponieważ poszczególne odmiany różnią się mocą palenia, a także rodzajem zastosowanych w mieszance ziaren, co ma bezpośredni wpływ na ilość kofeiny w Twojej filiżance kawy. Najpopularniejsza kawa, czyli Arabika ma ok. 1-1,5% kofeiny, a mieszana z nią Robusta ma w sobie ponad 2 razy więcej kofeiny. Jak już wspomnieliśmy ogromne znaczenie w intensywności kofeiny w kawie ma również stopień palenia kawy. I tutaj może czekać Cię spore zaskoczenie! Im ziarna są jaśniejsze, tym kawa ma w sobie więcej kofeiny — ziarna palone na ciemno są za to bardziej intensywne w smaku. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na stopień kofeiny w kawie, jest sposób serwowania Twojego napoju — wybierzesz espresso, cappuccino, a może latte? Nie bez znaczenia jest również wielkość kubka lub filiżanki, w której najczęściej delektujesz się kawą — ilości kofeiny będzie różnił się kubek espresso a filiżanka espresso. A co z kawą bezkofeinową? Ona tak do końca też nie jest pozbawiona kofeiny, ponieważ kubek takiego napoju może zawierać nawet 7 mg kofeiny.

Jak kawa wpływa na Twój humor?
Po spożyciu przepysznej kawy Twój humor diametralnie się polepsza? Zarówno psychiczne, jak i fizyczne zmęczenie znika i jesteś gotowy do działania? Kofeina z kawy jest szybko wchłaniana do naszego organizmu, dlatego efekty odczujemy już po kilkunastu minutach — w tym czasie warto pójść na tzw. coffee nap, o którym więcej dowiesz się w naszym wcześniejszym artykule. Kofeina zwiększa poziom serotoniny w naszym organizmie, czyli hormonu odpowiedzialnego za szczęście i zadowolenie z życia. Jak kofeina wpływa na nasz organizm? Przede wszystkim pobudza układ nerwowy, przyczyniając się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, dlatego po wypiciu kawy rośnie nasza koncentracja i pozbywamy się uczucia przytłaczającego nas zmęczenia.

Ile kawa dziennie Ci potrzeba?
Nie wiesz jaka liczba filiżanek kawy dziennie jest w porządku? Naukowcy twierdzą, że trzy lub cztery kawy dziennie to ilość optymalna, która nie będzie miała negatywnego wpływu na nasz organizm i zdrowie. Dorosły człowiek bez żadnych skutków ubocznych może spożyć dziennie do 400 mg kawy. Pamiętaj, jeżeli chcesz się czuć dobrze, rozłóż zapotrzebowanie na kawę na cały dzień, ponieważ wypicie jednej kawy po drugiej nie da Ci oczekiwanych efektów. Najlepiej pić kawę w momentach, gdy nasza intelektualna aktywność zaczyna się obniżać i czujemy, że oczy zaczynają się nam kleić i powoli zamykać. W takim przypadku kawa okaże się naszym dobrym sprzymierzeńcem. Okazuje się, że miłośnicy kawy mają mniejsze problemy z sercem, a także mają barwniejsze życie seksualne. A co jeżeli przesadzisz z ilością wypitej kawy? W takim przypadku możesz odczuwać rozdrażnienie, a także mogą dopaść cię bóle głowy czy nawet bezsenność. W dłuższej perspektywie czasowej picie więcej niż 5 filiżanek kawy dziennie wpłynie na stan Twojego żołądka oraz ciśnienie.

W jakich sytuacjach najczęściej potrzebujemy kawy?
Kawa jest jednym z najpotrzebniejszych elementów w przestrzeni biura, ponieważ to właśnie w pracy jesteśmy narażeni na przemęczenie i zmniejszenie efektywności. Dostęp do smacznej kawy pozwoli na nowo wzmocnić koncentrację, a także dać pracownikom energię do dalszego działania, która będzie kluczem do sukcesu.

Czym jest cascara?
Czym jest cascara?
Dalgona Coffee, czyli koreański hit internetu
Dalgona Coffee, czyli koreański hit internetu
Jak rozpocząć swoją przygodę z kawą?
Jak rozpocząć swoją przygodę z kawą?
Skomentuj przepis
Ocena: