Jak powstają tzw. Latte Art?
Jak powstają tzw. Latte Art?
Czym jest Latte Art? To nic innego jak rysunki i wzorki tworzone na powierzchni kawy z mlekiem, które najczęściej podawane są w kawiarniach. Przepiękne mleczne wzory sprawiają, że kawa nie tylko prezentuje się milion razy lepiej, ale również doskonale smakuje!

Jak powstała Latte Art?
Dokładne początki sztuki tworzenia wzorów na kawie nie są znane, jednakże przyjmuje się, że taka forma sztuki rozpoczęła się w latach 80. ubiegłego wieku. W wielu książkach może przeczytać, że powstanie Latte Art łączy się z kawiarnią "Espresso Vivace" zlokalizowaną w Seattle w Waszyngtonie, której właściciel i barista wzbogacał wydawane kawy dużą ilością mlecznej piany, która często układała się w różnorodne wzory, a najczęściej w kształt serca. Goście byli zachwyceni estetyką wydawanej im kawy, a trend poszedł w świat - teraz nie ma na świecie restauracji, w której nie wydawano by kawy ze wzorkiem z piany.

Mistrzostwa Latte Art
Latte Art w ostatnich latach stała się niezwykle popularną dziedziną, w której rywalizują ze sobą znani bariści. Największą rangą cieszą się Mistrzostwa Latte Art, które są organizowane przez Specialty Coffee Association. Zawody najpierw odbywają się w skali krajowe, a ich zwycięzca uczestniczy w zawodach na skalę światową. Uczestnicy mają za zadanie wykonać dowolny wzór z wykorzystaniem techniki etching, która polega na przelewaniu mleka do dzbanka oraz układania wzorów za pomocą wykałaczek, szablonów i sosów lub za pomocą techniki free-pour, która polega na wykonywaniu wzorów spienionym mlekiem prosto do dzbanka. Wzory na kawach oceniane są zarówno pod względem wizualnym, kreatywnym, położenia wzoru i ogólnych wrażeń związanych ze stworzonym wzorem.

Jakie są style w Latte Art?
Dla baristy, który wykonuje Latte Art, niezwykle ważne jest mleko, które powinno być odpowiednio przygotowane, a więc podgrzane do odpowiedniej temperatury, a następnie spienione - w taki sposób będziemy mogli stworzyć perfekcyjne wzory na kawie. W przypadku estetyki wzorów na kawie naszym ograniczeniem będzie wyłącznie wyobraźnia. Istnieją dwie główne techniki latte art, które można podzielić na wspomniany wcześniej: free-pouring lub etching. Free-pouring jest jedną z najpopularniejszych technik malowania wzorów za pomocą spienionego mleka lanego bezpośrednio z dzbanka do filiżanki, w której znajduje się espresso. W tym przypadku barista musi manipulować wysokościom dzbanka, aby mleko było do niego wlewane różnymi ruchami - ta metoda jest idealna do stworzenia wzorów prostych do wykonania, jak również bardziej skomplikowanych rysunków. Etching polega natomiast na tworzeniu bardziej skomplikowanych i drobiazgowych wzorów, jednakże nie tylko za pomocą spienionego mleka, ale również specjalnych rysików, wykałaczek, patyczków i syropów. Jednak taki sposób tworzenia wzorów Latte Art jest znacznie krótszy od free-pouring, ponieważ wzór krócej utrzymuje się na powierzchni kawy.

Czy łatwo nauczyć się Latte Art?
Wbrew pozorom Latte Art wcale nie jest tak trudne do wykonania, jednakże będziesz musiał kilka razy poćwiczyć, zanim dojdziesz do perfekcji. Oczywiście, aby wykonywać przepiękne wzory na kawie, musisz poznać tajniki procesu twórczego. Wykonując Latte Art musimy w odpowiedni sposób przygotować mleko - powinno ono odznaczać się gładką i jednolitą konsystencją bez większych bąbelków i pęcherzyków powietrza. Najważniejsza w przygotowaniu mleka jest temperatura, która powinna wynosić około 60 stopni Celsjusza, ponieważ jeżeli mleko zostanie przegrzane, spalą się w nim cukry i mleko nabierze goryczy.

Jak stworzyć wzorek na kawie?
Wolnym strumieniem wlewaj mleko do filiżanki z przygotowanym espresso. Pamiętaj, aby strumień był stabilny i nieduży, ponieważ jeżeli wlejesz mleko zbyt gwałtownie crema oddzieli się od reszty naparu, a jej powierzchnia się rozbije i wykonanie rysunku będzie niemożliwe. Zacznij nisko wlewać mleko do filiżanki, a następnie podnieś go i dalej wlewaj mleko aż do uzyskania 2/3 objętości filiżanki. Później ponownie zbliż dzbanek do filiżanki i strumień staraj się kierować na środek filiżanki, wlewając mleko bardzo powoli. Jeżeli chcesz stworzyć serce na kawie, delikatnie poruszaj dzbankiem na boki, przesuwając dzbanek na środek tworzonego wzoru. Jedyne co ci teraz zostało to przekształcić mleczną plamę w serce płynnym pociągnięciem niewielkiego strumienia mleka. Im więcej będziesz ćwiczył, tym bardziej będą widoczne rezultaty.

Czym jest cascara?
Czym jest cascara?
Dlaczego kawa jest kwaśna?
Dlaczego kawa jest kwaśna?
Filtr wody, czy trzeba go stosować w ekspresie?
Filtr wody, czy trzeba go stosować w ekspresie?
Skomentuj przepis
Ocena: