Jak prawidłowo wyczyścić ekspres do kawy?
Jak prawidłowo wyczyścić ekspres do kawy?
Raz na jakiś czas koniecznie trzeba dokładnie wyczyścić ekspres - nie mówimy tu jednak o oczyszczeniu ekspresu z kurzu, lecz o dokładnym jego odkamienieniu. Takie działanie nie tylko pozwoli dłużej funkcjonować urządzeniu, ale również będziesz mógł delektować się smaczną kawą.

Jak czyścić ekspres do kawy?
Jeżeli w swoim domu, a może przestrzeni biura posiadasz ekspres do kawy z pewnością wiesz co nieco o jego profesjonalnym czyszczeniu... a może dopiero zaczynasz swoją przygodę z ekspresem? Nie musisz zapisywać w kalendarzu kiedy ostatnio odkamieniałeś ekspres, teraz urządzania ze względu na wprowadzane do nich nowoczesne technologie, same przypomną Ci, że już najwyższa pora na wyczyszczenie.

Jakie zagrożenie stanowi kamień w ekspresie?
Odkamienianie ekspresu powinno być przeprowadzane regularnie - jest to niezwykle istotny proces, który nie tylko wpłynie na smak Twojej kawy, ale również na pracę urządzenia, które przedłuży swoją żywotność. Jeżeli w Twoim ekspresie znajduje się dużo kamienia, kawa będzie mieć gorszy aromat, a sam ekspres będzie miał mniejszą wydajność niż zazwyczaj - urządzenie może pobierać większe ilości wody, pracować wolniej, a do tego głośniej. Warto pamiętać, że jeżeli na skutek nieprawidłowego czyszczenia lub w ogóle braku czyszczenia ekspres ulegnie usterce, prawdopodobnie nie zostanie on objęty gwarancją przez producenta.

Jak często odkamieniać ekspres?
Każdy ekspres przychodzi z instrukcją, gdzie dokładnie jest napisane, jak często istnieje konieczność odkamieniania - jest to zależne od ilości użytkowania ekspresu, a także od jakości wody, którą do niego wlewamy. A co jeżeli Twoja instrukcja gdzieś się zapodziała? Wystarczy, że będziesz stosował się do jednej reguły. Ekspres zawsze warto odkamieniać co ok. 200 lub max. 300 porcji przygotowanych filiżanek kawy. Tak więc jeżeli codziennie pijesz sam po dwie filiżanki kawy ekspres będziesz musiał odkamieniać co ok. 3 i pół miesiąca, a jeżeli Twoja pięcioosobowa rodzina wypija dziennie po 2 filiżanki kawy? Wtedy odkamienianie będzie musiało odbywać się częściej, ponieważ co miesiąc. Wszystko jest zależne od ilości robionej kawy na porządku dziennym.

Czym odkamieniać ekspres do kawy?
Wybierać odkamieniacz do ekspresu, warto zapoznać się z instrukcją, a także zaleceniami od producenta, ponieważ może okazać się, że inny odkamieniacz sprawdzi się w odmiennych ekspresach. Dużą popularnością cieszą się tabletki odkamieniające, które nie tylko przyczyniają się do wyczyszczenia ekspresu, ale również do jego konserwacji. Na rynku można również spotkać specjalne płyny do odkamieniania ekspresu, chociaż dostępne są także domowe środki na jego wyczyszczenie - kwasek cytrynowy czy ocet. Oczywiście wspomnianymi środkami możesz wyczyścić ekspres jeżeli nie masz akurat pod ręką profesjonalnych odkamieniaczy. Pamiętaj jednak, że zarówno ocet, jak i kwasek trzeba porządnie wypłukać - sama czynność wymaga od nas sporej uwagi i jest ona dosyć czasochłonna. Warto wiedzieć, że czyszczenie ekspresu z wykorzystaniem kwasku lub octu może mieć wpływ na smak kawy.

Odkamienianie ekspresu - krok po kroku

  1.  Wyjmij pojemnik z wodą i dokładnie go opłucz z brudu.
  2.  Do pojemnika nalej wodę i dodaj wybrany środek do odkamieniania.
  3.  Poczekaj aż odkamieniacz się rozpuści i zacznie działać.
  4.  Włóż pojemnik z wodą i odkamieniaczem do ekspresu.
  5.  Uruchom ekspres i nastaw program odkamieniania.
Kawa 3w1, poznaj jej tajemnice!
Kawa 3w1, poznaj jej tajemnice!
Coffee nap, czyli drzemka kofeinowa - na czym to polega?
Coffee nap, czyli drzemka kofeinowa - na czym to polega?
Jak zaparzyć kawę w kawiarce?
Jak zaparzyć kawę w kawiarce?
Skomentuj przepis
Ocena: