Jak produkuje się kawę bezkofeinową?
Jak produkuje się kawę bezkofeinową?
Kawa bezkofeinowa, czyli kawa odkofeinowana wbrew pozorom wcale nie jest wolna od kofeiny, jednakże faktem jest, że zawartość kofeiny jest w kawie bezkofeinowej prawie 20 razy mniejsza niż w kawie naturalnej, a więc kawa bezkofeinowa jest pozbawiona kofeiny w aż 97%!

Kofeina, co to za związek?
Nawet dzisiaj do końca nie wiemy, jaki związek na nasze zdrowie ma kofeina. Oficjalne stwierdzenia na podstawie wykonanych do tej pory badań mówią, że umiarkowana ilość kofeiny nie ma negatywnego wpływu na nasz organizm, wręcz może dawać nam efekty prozdrowotne. Co oznacza umiarkowana ilość kofeiny? 300 mg kawy dziennie, czyli ok. 4 filiżanek. Wspomniana ilość kofeiny wykazuje korzystny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego oraz na chorobę Alzheimera. Pomimo takich właściwości nie każdy chcę, a nawet nie każdy może spożywać kofeinę, dlatego kawa bezkofeinowa zyskuje z roku na rok coraz większą popularność. 

Dla kogo kawa bezkofeinowa?
Kawa bezkofeinowa jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią, a także dla młodzieży i dla osób, które zmagają się z podwyższonym ciśnieniem lub dla osób, na które kofeina działa w sposób nadmiernie pobudzający, co przejawia się w problemach z zaśnięciem lub ogólnymi zaburzeniami snu. Warto jednak pamiętać, że kawa bezkofeinowa zawiera niewielkie dawki kofeiny, dlatego jeżeli masz uczelnie na kofeinę to nie będzie rozwiązanie dla Ciebie - w takim przypadku lepiej przerzucić się na kawę zbożową. Kofeina nadaje naszej kawie lekko gorzkawego posmaku, dlatego po dekofeinizacji kawa może wydawać się nieco mniej gorzka, jednakże nie można stwierdzić większych różnic w smaku. Z kawą bezkofeinową powinny jednak uważać osoby z wysokim ciśnieniem, ponieważ zbyt duża jej dawka wciąż może doprowadzać do problemów ciśnieniowych oraz do zwiększonej stymulacji układu nerwowego. 

Krótka historia kawy bezkofeinowej
Pierwsza kawa bezkofeinowa powstała w XX wieku i została stworzona przez Ludwiga Roseliusa z Bremen, który był synem degustatora kawy. Według historii Reselius narzekał na negatywne skutki uboczne kawy parzonej, dlatego postanowił stworzyć kawę bez kofeiny. Aby tego dokonać, użył benzenu, żeby rozpuścić kofeinę - oczywiście mu się udało, jednakże tym samym stworzył toksyczną substancję. Do 1985 roku do dekofeinizacji kawy używano równie toksycznej formaliny lub formaldehydu, jednakże po 1985 roku zakazano używania benzenu oraz wspomnianych substancji, jednakże opinie o obecnie wykorzystywanych metodach wciąż są niejednoznaczne. 

Jak produkowana jest kawa bezkofeinowa?
A więc zastanawiasz się, jak współcześnie jest produkowana kawa bezkofeinowa? Dekofeinizacją zajmują się wyłącznie specjalne fabryki, w których wykorzystywane są zazwyczaj trzy metody. W każdej ze wspomnianych metod obróbka wykonywana jest na ziarnach kawy zielonych, a więc niepalonych, które dopiero po przeprowadzonym procesie dekofeinizacji są palone. 

  • Swiss Water Process lub Mountain Water Porcess - jest to metoda, która jako jedyna nie wykorzystuje do dekofeinizacji substancji chemicznych. Ziarna moczone są w wodzie tak długo, aż substancje rozpuszczalne zostaną z nich wypłukane - a więc wypłukaniu nie tylko ulega kofeina, ale również smak kawy. Kofeina jest odfiltrowywania filtrami węglowymi, a bezkofeinowa woda ze smakiem powraca do ziaren, aby odzyskały swój pierwotny aromat. Proces ten jest niezwykle długi i mozolny, a także związany jest z ogromnymi kosztami. 
  • Rozpuszczalniki organiczne - kolejną metodą dekofeinizacji jest moczenie ziaren w gorącej wodzie, a następnie moczenie ich przez kilka godzin w jednym z rozpuszczalników (chlorek metylenu lub octan etylu) - później znów ziarna są odparowywane w celu usunięcia wszelkich pozostałości rozpuszczalnika. Otrzymana w tym procesie kofeina najczęściej jest sprzedawana koncernom farmaceutycznym, a także producentom napojów energetycznych. 
  • Dwutlenek węgla - ostatnią metodą usuwania kofeiny z kawy jest zanurzenie naparowanych ziaren w skompresowanym dwutlenku węgla, z którym łączy się kofeina, a następnie jest od niego oddzielana i odsprzedawana. 


Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa?
Kawa bezkofeinowa polecana jest osobom, które zmagają się z nudnościami, drażliwością, a także ciągłymi bólami głowy, które mogą być efektem nadmiernego, a także długotrwałego spożycia kofeiny. Kawa bezkofeinowa nie różni się od zwykłej kawy praktycznie niczym - wyłącznie mniejszym współczynnikiem ilości kofeiny. Wersja bez kofeiny jest pełna antyoksydantów, które hamują działanie wolnych rodników, które uszkadzają DNA oraz białka, przez co przyczyniają się do powstawania wielu poważnych chorób. Warto pamiętać, że w kawie bezkofeinowej znajdziemy ubogie złoża magnezu i potasu. 

Mokra kawa, czyli tłuste ziarna kawowe
Mokra kawa, czyli tłuste ziarna kawowe
Aeropress - czym jest i jak parzyć w nim kawę?
Aeropress - czym jest i jak parzyć w nim kawę?
Jak wybrać dobry młynek do kawy?
Jak wybrać dobry młynek do kawy?
Skomentuj przepis
Ocena: