Kawa w ciąży — pić czy nie pić?
Kawa w ciąży — pić czy nie pić?
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy możesz pić kawę? Czy nie zaszkodzi ona dziecku? Nie tylko Ty stoisz przed takim dylematem! Śpieszymy z odpowiedzią — powiemy Ci, jakie ilości kawy możesz przyjmować w ciąży, aby nie zaszkodziła ani Tobie, ani dziecku!

Limit kawy w ciąży
Naukowcy podkreślają, że kobiety w ciąży mogą spożywać kawę, jednakże w ograniczonych ilościach ze względu na duże pokłady kofeiny, które znajdują się w kawie. Jeszcze do niedawna kobietom w ciąży całkowicie zabraniano picia kawy, jednakże warto wiedzieć, że nadmierne ilości kofeiny mogą zaszkodzić każdemu. Uznano, że maksymalna dawka kofeiny u kobiety w ciąży powinna wynosić 200 mg, tak więc można sobie pozwolić na dwie lub trzy słabe kawy w ciągu dnia, jednakże przy okazji picia kawy, warto zrezygnować z picia coli, herbaty i czekolady. Warto wiedzieć, że picie kawy w ciąży może wzmagać niektóre dolegliwości, np. zgagę, wypłukiwanie magnezu i wapnia czy zaburzenia snu, dlatego niezwykle ważny jest umiar i rozsądne dawkowanie porcji, aby kawa nie zaszkodziła ani dziecku, ani mamie.

A może alternatywne rozwiązania?
Kawa niejedno ma imię, dlatego podczas ciąży, warto rozważyć przerzucenie się na kawę bezkofeinową, która nie ma bezpośredniego wpływu na płód, ponieważ nie podnosi ciśnienia krwi i nie działa pobudzająco. Zaletą picia kawy bezkofeinowej jest fakt, że smakuje ona niezwykle podobnie do kofeinowego napoju, dlatego jest świetnym zamiennikiem. Warto pamiętać, że również w tym przypadku, należy pamiętać o umiarze, ponieważ nadmierne spożycie kawy może przyczynić się do znacznego wypłukania cennych mikroelementów z organizmu.

Dlaczego kofeina szkodzi?
Kofeina zawarta w kawie działa pobudzająco nie tylko na matkę, ale również na dziecko znajdujące się w jej brzuchu, dlatego kawa nie jest napojem polecanym dla ciężarnych — może mieć ona wpływ na problemy ze snem i odpoczynkiem. Co więcej, kawa działa moczopędnie, dlatego będzie wymuszać częstsze wizyty w toalecie i doprowadzi do wypłukiwania cennych składników odżywczych. Nadmierne picie kawy może przyczynić się do niskiej wagi urodzeniowej dziecka, ponieważ kofeina zaburza przepływ cennych substancji odżywczych przez łożysko.

Stanowcze NIE napojom energetycznym
Kobiety w ciąży nie powinny również spożywać napojów energetycznych, w których nie tylko zawarte są ogromne pokłady kofeiny, ale również tauryny, która wpływa na produkcję hormonów. Tego typu napoje dodatkowo są słodzone aspartamem, wobec którego prowadzone są badania dotyczące wpływu słodzika na zdrowie płodu.

Kawa 3w1, poznaj jej tajemnice!
Kawa 3w1, poznaj jej tajemnice!
Dlaczego warto pić gorącą czekoladę?
Dlaczego warto pić gorącą czekoladę?
Jak parzyć kawę?
Jak parzyć kawę?
Skomentuj przepis
Ocena: