Kawa zbożowa - czy ma jakieś wady?
Kawa zbożowa - czy ma jakieś wady?
Dla wielu osób kawa zbożowa jest reminiscencją czasów dzieciństwa - podawana była nie tylko w domach, ale również w przedszkolach. Pomimo coraz większej popularności kawy kofeinowej, kawa zbożowa ma wciąż duże grono wiernych smakoszy.

Czym jest kawa zbożowa?

Jest to połączenie zbóż: żyta, jęczmienia, orkiszu, a nawet pszenicy - na rynku dostępne są również opcje kaw zbożowych z różnorodnymi dodatkami, np. o smaku karmelu czy czekolady. W naturalnej kawie zbożowej nie znajdziemy barwników, ani konserwantów - nie ma w niej kofeiny, dlatego polecana jest osobom zmagającym się z nadciśnieniem. Czy kawa zbożowa ma jakieś wady?

Kawa zbożowa, a kawa parzona
Jak już wspomnieliśmy, kawa zbożowa nie zawiera w sobie kofeiny, dlatego jest idealnym trunkiem dla osób z nadciśnieniem, dla kobiety w ciąży lub karmiących piersią, jak również dla dzieci. Kawę zbożową można również podawać osobom, które nie powinny pić kawy parzonej ze względu na zbytnie podrażnienie układu pokarmowego. Kawa bezkofeinowa jest świetną alternatywą dla osób, które kochają smak kawy, jednakże ze względu na późną porę dnia, nie chcą ryzykować sporej dawki kofeiny, która nie pozwoli im spokojnie zasnąć. W odróżnieniu od kawy parzonej kawa zbożowa nie uzależnia. Jedyną wadą, na którą można "narzekać" w przypadku kawy zbożowej jest brak tzw. kopa, szczególnie o poranku - wiele osób sięga po kawę parzoną ze względu na jej pobudzające właściwości. Oczywiście kawa zbożowa pobudza, jednakże jest to mniej odczuwalne niż po wypiciu kawy kofeinowej. 

Jak podawać kawę zbożową?
Kawa zbożowa może być podawana z dodatkiem cukru, a także mleka roślinnego lub mleka krowiego. Kawa zbożowa idealnie sprawdzi się w wersji na ciepło, jak również jako mrożony napój w upalne letnie popołudnia. Kawę zbożową można przygotować niczym zwykłą kawę, a więc zalać samą wodą z opcjonalnym dodatkiem mleka. Jeżeli natomiast w takim wydaniu kawa zbożowa nie przypadła nam do gustu można spróbować przyrządzić ją na mleku - w takim przypadku nie tylko kawa będzie bardziej sycąca i smaczna, ale również nasz organizm zyskuje dodatkowe korzyści w postaci zwiększonej dawki białka i magnezu. 

Zdrowotne właściwości kawy zbożowej
Kawa zbożowa ze względu na swój skład jest napojem niskokalorycznym - znana jest jako cenne źródło błonnika pokarmowego, a więc zmniejsza uczucie głodu i wspomaga perystaltykę jelit. Kawa zbożowa pełna jest wartościowych składników odżywczych, tj. żelaza, cynku, fosforu i potasu, a także szeregu witamin z grupy B. Regularnie spożywana kawa zbożowa działa na organizm antyoksydacyjnie. Bezkofeinowa kawa zbożowa obniża poziom złego cholesterolu, wspomaga wydzielanie żółci i układu nerwowego, jak również łagodzi wszelkie podrażnienia śluzówki układu pokarmowego, wspierając pracę jelit. Jeżeli w składzie kawy zbożowej znajduje się cykoria, będzie ona również wykazywała działanie probiotyczne. Na sklepowych półkach często można znaleźć kawę zbożową wzbogaconą o wapń, który wspomaga rozwój kości oraz je wzmacnia. 

Dodatkowe kilogramy? Pij kawę zbożową
Jeżeli zmagasz się z dodatkowymi kilogramami, kawa zbożowa jest dla Ciebie napojem idealnym, ponieważ powstaje głównie ze zbóż, które pomogą Ci przyśpieszyć proces przemiany materii, a także przyczyni się do wspomożenia trawienia. Kawa zbożowa polecana jest osobom znajdującym się na diecie, ponieważ ma zerową zawartość tłuszczu - znajdują się w niej jednak białko oraz węglowodany. 

Kawa zbożowa jednak nie dla wszystkich
Pomimo ogromu cennych właściwości kawy zbożowej nie jest ona napojem dla wszystkich. Kawa zbożowa jest produktem, który został poddany obróbce termicznej zbóż, a więc w jej przypadku mamy do czynienia z dość wysokim indeksem glikemicznym - nie jest ona polecana osobom, które zmagają się więc z cukrzycą. Drugim ograniczeniem jest to, że kawa zbożowa zawiera w sobie gluten, dlatego wszystkie osoby, które wykazują nietolerancję, powinny odpuścić sobie jej spożywanie. W sklepach można jednak znaleźć kawę bezkofeinową bez glutenu, która jest dobrą opcją dla osób z celiakią. 

Jak można przechowywać kawę?
Jak można przechowywać kawę?
Czy można pić kawę w ciąży?
Czy można pić kawę w ciąży?
Czy warto kupić ekspres kapsułkowy?
Czy warto kupić ekspres kapsułkowy?
Skomentuj przepis
Ocena: