Świeżość kawy, jak utrzymać ją na dłużej?
Świeżość kawy, jak utrzymać ją na dłużej?
Każda kawa posiada datę przydatności i im jest świeższa, tym będzie miała lepszy smak oraz znacznie wyraźniejszy aromat. Co zrobić, aby zakupiona kawa nie straciła w szybkim tempie swoich cennych walorów?

Czynniki wpływające na świeżość kawy

  • Wilgoć — jest to czynnik, który ma ogromny wpływ na świeżość kawy, ponieważ jak dobrze wiemy, kawa pochłania wilgoć i traci swoje walory smakowe. Jeżeli chcemy na dłużej utrzymać świeżość kawy, koniecznie musimy zadbać o to, aby była przechowywana w suchym miejscu, z daleka od źródeł wody czy kuchenki, na której gotujemy, aby mieć pewność, że nie dostanie się do niej wilgoć.
  • Światło słoneczne — jeżeli chcesz zachować świeżość kawy na dłużej, koniecznie musisz chronić ją przed promieniowaniem UV, ponieważ wpływa ono szkodliwie na kawę. Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie kawy w ciemnym pojemniku, do którego nie będą przechodzić promienie słoneczne.
  • Powietrze — najlepszym sposobem na zachowanie świeżości kawy jest odcięcie jej od dostępu powietrza, dlatego tak wielu producentów kawy proponuje przechowywanie jej w woreczkach strunowych. Jeżeli Twoja kawa nie ma opakowania strunowego, to warto do odizolowania powietrza od ziaren użyć klipsów czy spinaczy biurowych.
  • Ostre zapachy — kawa często jest używana jako pochłaniacz zapachów, dlatego musisz pamiętać, aby ziaren kawy nie przechowywać w pobliżu produktów, które posiadają ostre i intensywne zapachy, ponieważ kawa może je wciągnąć, co będzie później wyczuwalne w przygotowanym naparze.
  • Wysoka temperatura — kawa nie lubi również wysokich temperatur, powinna być raczej przechowywana w temperaturach pokojowych. Jeżeli kawa będzie narażona na wysokie temperatury może szybciej stracić nie tylko świeżość, ale również swoją wysoką jakość.


Świadome zakupy
Decydując się na zakup kawy, powinniśmy podchodzić do niego świadomie, a więc kupować tyle, ile rzeczywiście potrzebujemy. Na jedną czy dwie osoby nie potrzeba nam 2 kilogramów kawy na miesiąc. Pamiętaj, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupienie 500 gram kawy i delektowanie się jej niepowtarzalnym aromatem, niż picie po kilku miesiącach otwartej i zwietrzałej kawy, w której nie ma ani grosza smaku. Lepszym rozwiązaniem jest częstsze kupowanie kawy w małych ilościach. Kolejnym, często popełnianym błędem jest wypełnianie pojemnika na ziarna w ekspresie automatycznym zbyt dużą ilością ziaren — w niektórych zmieści się ich nawet kilogram, jednak bezpośrednia ekspozycja ziaren na wspomniane w powyższym punkcie czynniki znaczącą osłabi ich jakość oraz świeżość. Kawa bardzo szybko zwietrzeje i straci swój aromat, dlatego pamiętaj, aby rozważnie sypać kawy do zbiornika względem swoich potrzeb.

Czy można trzymać kawę w lodówce?
Nie radzimy próbować takiego rozwiązania, szczególnie jeżeli kawę mamy zapakowaną w nieszczelne opakowanie. Po pierwsze kawa zacznie wyciągać z lodówki wszystkie zapachy i straci swój niepowtarzalny aromat. A co więcej, kawa będzie miała znacznie zaniżoną temperaturę, co również wpłynie na jej smak po zaparzeniu.

Jak działa French Press?
Jak działa French Press?
Mokra kawa, czyli tłuste ziarna kawowe
Mokra kawa, czyli tłuste ziarna kawowe
5 powodów, dla których warto jeść czekoladę
5 powodów, dla których warto jeść czekoladę
Skomentuj przepis
Ocena: