W jakim wieku można zacząć pić kawę?
W jakim wieku można zacząć pić kawę?
Kawa jest napojem, który zazwyczaj piją osoby dorosłe, jednakże czy to wiek definiuje, kiedy możemy zacząć pić kawę? Kiedy jest odpowiedni moment na picie kawy? I w jakich ilościach powinniśmy zacząć pić kawę, aby sobie nie zaszkodzić?

Kawa jako napój towarzyski
Dzieci często pytają się dorosłych, kiedy będą mogły zacząć pić kawę, aby móc wspólnie z rodzicami pić gorący napój na spotkaniach rodzinnych. I no właśnie... kiedy dziecko może zacząć pić kawę? Czy jest jakaś idealna granica? Czy może to nastąpić przed 16 rokiem życia, a może warto poczekać do 18 roku życia? Możliwość napicia się gorącego napoju o aromatycznym zapachu można powiedzieć, że jest synonimem dojrzałości i pewnym wtajemniczeniem w dorosłe życie. Większość z nas z pewnością pamięta swój pierwszy łyk kawy, który okazał się sporym rozczarowaniem — mocny napój jest wręcz odrażający ze względu na swój cierpki smak, jednakże wraz z wiekiem coraz bardziej będzie nam towarzyszył w naszym codziennym życiu. Kiedy można wraz z dzieckiem pić kawę, aby mu nie zaszkodzić?

Gdzie znajduje się kofeina?
Oczywiście kawa nie będzie pierwszym produktem z kofeiną, z którym zetknie się nasze dziecko! Kofeina to substancja psychoaktywna, która jest akceptowana do spożycia w społeczeństwie — nie tylko wpływa na nasze zachowanie, ale również na reakcje fizyczne, np. pobudzenie. Dzieci w grupie wiekowej do 15 lat przyjmują nadmierne ilości kofeiny w postaci słodyczy, herbaty oraz napojów gazowanych, w tym napojów tzw. energetyków. Dzieci mają ogromny dostęp do kofeiny w innych, można powiedzieć, że w bardziej szkodliwych wersjach niż w tej, która znajduje się w kawie, dlatego nawet w przypadku 15-latka kawa w codziennej diecie w racjonalnych ilościach nie powinna być krytycznie oceniana.

Kofeina — bezpieczna dawka
Oczywiście dziecko nie powinno pić dwóch czy trzech kaw dziennie, lecz pozować przy mniejszych i słabszych ilościach, ponieważ kofeina na każdego wpływa inaczej i skłonność do uzależnienia jest cechą dziedziczną. Spożywanie niewielkich ilości kofeiny niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków, np. poprawia wydajność uczenia się czy zapamiętywanie i wpływa na zwiększenie wytrzymałości fizycznej. Kawa zmniejsza również ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Oczywiście w przypadku dzieci kawa może stać się również przyczyną zatrucia czy innych negatywnych skutków, co będzie spowodowane, np. zbyt dużą dawką kofeiny i braku doświadczenia w jej spożywaniu. Dla dziecka od 4 do 6 roku życia bezpieczna dawka kofeiny to 45 mg, dzieci w przedziale od 7 do 10 lat mogą spożywać ok. 68 mg kofeiny, natomiast dzieci od 10 do 12 lat mogą pozwolić sobie na 85 mg kofeiny.

Jak kofeina wpływa na dziecko?
Przy odpowiedniej kontroli spożywanej przez dziecko dawki kofeiny nie powinniśmy u niego zaobserwować żadnych skutków ubocznych, jednakże czego wypatrywać jeżeli granica zostanie przekroczona? A więc przede wszystkim zauważymy u dziecka poważne zaburzenia snu oraz z organizmu dziecka w znacznym stopniu uciekać będzie wapń, który jest niezwykle ważny do zdrowego rozwoju. Dzieci spożywające nadmierne ilości kofeiny mogą również tracić na wadze, a warto pamiętać, że ich wiek powinien sprzyjać przybieraniu na wadze i rozwoju ciała.

Kawa a napoje energetyczne
Jeżeli Twoje dziecko chce zacząć pić z Tobą kawę, musisz zachować zdrowy rozsądek i podawać mu odpowiednie ilości przygotowanego naparu lub zastąpić tradycyjną kawę kawą bezkofeinową typu Inka. Odpowiednie dostosowanie ilości kofeiny w diecie dziecka nie doprowadzi do zaburzeń snu, ani nie wpłynie na wagę dziecka. Warto również zwrócić uwagę, czy nasze dziecko pije napoje energetyczne, w których znajduje się niemal 3 razy więcej kofeiny niż w filiżance kawy, nie wspominając przy tym o ilościach cukru.

W jakim wieku można zacząć pić kawę?
W jakim wieku można zacząć pić kawę?
Jakie błędy najczęściej popełniamy przy parzeniu kawy?
Jakie błędy najczęściej popełniamy przy parzeniu kawy?
Czym jest cascara?
Czym jest cascara?
Skomentuj przepis
Ocena: