Kawa a ból głowy — czy to skuteczne rozwiązanie?
Kawa a ból głowy — czy to skuteczne rozwiązanie?
Większość z nas pije kawy, aby przegonić sprzed oczu sen, zwiększyć swoją efektywność pracy, a także odprężyć się po ciężkim dniu. Powszechnie panuje przekonanie, że filiżanka mocnej kawy pozwoli nam uśmierzyć ból głowy. I tu pojawia się pytanie: czy kawa rzeczywiście może uśmierzyć ból głowy?

Kawa — pomaga czy nie pomaga?
Zastanawiasz się, jak to w końcu jest? Kawa pomaga uśmierzyć ból głowy, czy może wręcz przeciwnie? Jeżeli postanowimy trochę poszukać i się rozejrzeć, zauważymy, że kofeina jest często jednym ze składników leków wymienianym na ulotce. Rolą kofeiny, która znajduje się w kawie, jest wzmocnienie oraz przyśpieszenie działania przeciwbólowego, m.in. leku, jakim jest paracetamol. Ponadto kofeina jest środkiem, który wykazuje działania antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Warto wiedzieć, że kofeina wzmacnia i przyśpiesza odpowiedź immunologiczną organizmu. W takim razie kawę nie tylko warto pić, gdy odczuwamy ból głowy, ale również w czasie, gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy przeziębienia czy grypy. Oczywiście każdy z nas będzie reagował na kawę inaczej, jednakże warto spróbować tego rozwiązania, zamiast sięgać po pigułkę przeciwbólową.

Kawa skuteczna na chorobę
Jak już wspomnieliśmy, kawa ma właściwości antyoksydacyjnej i przeciwzapalne, dlatego warto ją pić, gdy czujemy, że coś powoli nas rozkłada. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatnie do kawy kilku kropli z soku cytryny, dzięki czemu do organizmu nie tylko dostarczamy kofeinę, ale również witaminę C. Napój kawowy z pewnością nas rozgrzeje, a dodatkowa dawka witaminy C zwiększy odporność organizmu na niekorzystne drobnoustroje.

Kto nie powinien pić kawy?
Oczywiście nie każdy powinien pić kawę, gdy boli go głowa — nie jest to dobry środek przeciwbólowy szczególnie u osób, które borykają się z problemami z nadciśnieniem tętniczym. Jeżeli zmagasz się z nadciśnieniem, musisz pamiętać, że gdy boli Cię głowa i sięgniesz po dawkę kofeiny, zamiast uśmierzenia bólu efekt może być wręcz odwrotny. Po wypiciu kawy przy nadciśnieniu tętniczym ból głowy będzie jeszcze bardziej intensywny, pojawia się trudności z koncentracją, a także zauważymy u siebie ogólne rozdrażnienie. W poważnych przypadkach wypicie kawy przy nadciśnieniu może skutkować problemami z sercem w postaci palpitacji.

Co nas lepiej pobudzi: kawa czy napoje energetyczne?
Co nas lepiej pobudzi: kawa czy napoje energetyczne?
Kawa zbożowa - czy ma jakieś wady?
Kawa zbożowa - czy ma jakieś wady?
Jak kawa wpływa na nasz organizm?
Jak kawa wpływa na nasz organizm?
Skomentuj przepis
Ocena: