Dlaczego tak kochamy kawę? Jak napój ten wpływa na kondycję i zdrowie organizmu?
Na początek kilka słów wstępu. Kawa pochodzi z terenu Etiopii, gzie owoce kawowca poddawane były obróbce już w pierwszym tysiącleciu p.n.e. W Europie kawa pojawiła się w okolicach XVI wieku za sprawą podróżników odwiedzających tereny Bliskiego wschodu. To dzięki nim możemy się dziś cieszyć wspaniałym smakiem kawy oraz różnymi jej odmianami. Wraz ze wzrostem zainteresowania kawą, zaczęto szczegółowo badać jej wpływ na zdrowie człowieka. Dziś, po wielu latach obserwacji oraz nadań laboratoryjnych, możemy wysnuć kilka wniosków.
Po pierwsze - kawa nie ma wpływu na rozwój chorób układu naczyniowo-sercowego. W latach 80-tych XX naukowcy podejrzewali, że napój może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka chorób serca. Po przebadaniu oraz obserwacji kilku tysięcy osób w różnym wieku oraz wykonujących różne zawody stwierdzono, że kawa w żaden sposób nie przyczynia się do ryzyka zachorowania. Zaobserwowano za to, że każdy organizm inaczej reaguje na kawę i osoba, która po wypiciu filiżanki czuje się gorzej - po prostu nie powinna jej spożywać.
Po drugie - kawa może wspomagać odchudzanie. Według badaczy kofeina znajdująca się w kawie wpływa na tłuszcz magazynowany w organizmie uwalniając go, co skutkuje utratą masy ciała. Jednak aby do tego doszło, należy spełnić kilka warunków. Samo wypicie kilku filiżanek kawy w ciągu dnia nie będzie miało wpływu na proces odchudzania. Dlatego też by uzyskać rezultaty, po wypiciu kawy należałoby zaraz po wypiciu napoju podjąć się aktywności fizycznej - biegania, ćwiczeń, jazdy na rowerze czy nawet intensywnego spaceru. Według badaczy tak może działać kawa na osoby z natury energiczne i aktywne, przyzwyczajone do ruchu. W przypadku tych, którzy mają stabilny układ nerwowy, kawa może działać usypiająco.
Po trzecie - kawa przyspiesza procesy trawienne. Z badań wynika, że znajdujące się w kawie kwasy mogą mieć wpływ na elementy układu trawienia, a także podnoszą kwasowość soków żołądkowych. Dzięki kawie zwiększa się także wydzielanie żółci, dzięki czemu procesy trawienia zachodzą w organizmie znacznie szybciej. Tutaj trzeba jednak uważać - osoby z nadkwaśnością mogą odczuwać nasilenie zgagi.
Po czwarte - nie należy popijać lekarstw kawą. Wraz z lekami nie należy stosować innych napojów z kofeiną oraz soku grapefruitowego. Wieloletnie badania wskazują, że kawa może hamować lub wzmagać działanie niektórych medykamentów. Co więcej, kawa może zmieniać działanie np. antydepresantów, leków na tarczycę czy tabletek z estrogenem. Warto uważać na antybiotyki, środki antykoncepcyjne czy wybrane antydepresanty. Mogą one wydłużać czas obecności kofeiny w organizmie nawet o kilka godzin, co może skutkować problemami ze snem.
Po piąte - kawa może być spożywana przez kobiety w ciąży. Jednak aby nie narażać ciąży, należy ograniczyć jej ilość do około 100 mg kofeiny na dobę. Większa ilość kawy przyjmowana w okresie ciąży może zwiększyć ryzyko poronienia w pierwszych tygodniach ciąży, albo przedwczesnego porodu. Dlatego też kobietom w ciąży zaleca się kawę bezkofeinową - smak ten sam, ale bez ryzyka powikłań.
Wnioski są takie, że kawa nie ma ani zbawiennego, ani złego wpływu na organizm. To, jak ten napój będzie przyjęty zależy tylko i wyłącznie od organizmu. Jedni po kawie nie zasną przez wiele godzin, a inni prześpią całą noc. Jedno jest pewne - kawa to jeden z naszych ulubionych napojów i mamy są obecnie w tylu wersjach, że każdy bez problemu znajdzie kawę dostosowaną do potrzeb.
- Strona główna
- Artykuły
- Jak kawa wpływa na nasz organizm?
Jak kawa wpływa na nasz organizm?
Kawa - przez wielu nazywana jest ambrozją naszych czasów. Napój ten znany jest ludziom od wielu wieków, ale dopiero współczesne badania i analizy pozwalają nam dokładnie określić wpływ kawy na organizm człowieka.